A hidegben történő munkavégzés veszélyei!

A tél előrehaladtával egyre gyakoribbak azok a napok, amikor a munkavállalók a szabadtéri – és egyes zárt téri munkahelyeken – történő munkavégzés során hideg munkakörnyezetben kénytelenek munkát végezni!

Mikor minősül a munkahely hidegnek?

A munkahely hidegnek minősül, ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50%-nál

hosszabb időtartamban nem éri el:

  •  szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot,
  •  zárt téri munkahelyen a +10°C-ot.

Kellő védelem és megelőző intézkedések nélkül a munkavállalók egészsége és biztonsága is veszélybe kerülhet!

Hidegben az emberi szervezet hőszabályozó mechanizmusa hatására a bőr alatti kötőszövet érhálózata összeszűkül, kevesebb vér áramlik a szövetekben, így csökkentve a hőleadást.  Ha a hideg olyan mértékű, hogy ez a szabályozás nem elégséges, úgy az elveszett hőmennyiség pótlása érdekében a szervezet fokozza a hőtermelést, melynek látható jele az akarattól független reszketés. (Az izmok összehangolatlan munkájával fokozza a termelt hő mennyiségét) Az agy lehűlése először zavartsághoz, majd a végtagok koordinálatlan mozgásához vezet. A bőr és bőr alatti érhálózat összehúzódásának következtében fagyási sérülések jöhetnek létre. (főként a kiálló testrészeken, mint az orr és a fülek, valamint a kéz és láb ujjain)

 A hideg hatására a légzőszervi és szív-érrendszeri megbetegedések is kiújulhatnak, a reumás ártalmak is gyakoribbá válhatnak.

Szélsőségesen hideg időjárási körülmények (extrém hideg: mínusz 15 °C alatti hőmérséklet) között a munkavégzés – megfelelő védelem hiányában – hidegártalmak kialakulásához vezethet. Főbb tünetei: fáradtság, szederjes vagy sápadt viaszos 2 bőr, az ideg-izomműködés elégtelensége, úgymint görcsök, zsibbadás, bizsergés stb., kitágult pupilla, mentális zavar, eszméletvesztés, majd a légzés és a keringés lelassulása, működészavara következhet be.

A hideg munkakörnyezet is a munkavállalókat érő megterhelések közé tartozik, így a munkáltatónak kockázatértékelést követően intézkedéseket kell tenni a kedvezőtlen klíma környezet káros hatásainak kivédése, csökkentése érdekében.

Szabadtéri munkahelyen a munkavégzés jellegének megfelelő hideg ellen védő ruházat, illetve melegedési lehetőség biztosításával, munkaszervezési intézkedésekkel, védőital biztosításával gondoskodni kell a munkavállalók időjárás elleni védelméről.

Zárt téri munkahelyen a megfelelő munkahelyi klíma biztosítása könnyebben megoldható, mint a szabadtéri munkavégzés során. A dolgozók számára biztosítandó megfelelő hőmérsékletet az ott folyó munka jellege, illetve a munkával járó fizikai megterhelés-igénybevétel határozza meg:  – Hideg évszakban szellemi munka esetén 20-22  °C, könnyű fizikai munka esetén 18-20  °C, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 °C, míg nehéz fizikai munka esetén 12- 14 °C munkahelyi hőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára. Amennyiben a zárttéri munkahelyen nem biztosítható a munka jellegének és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelésének megfelelő hőmérséklet és a munkahely hidegnek minősül, a munkáltatónak intézkedéseket kell hoznia a hideg munkakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzése céljából.

A hidegnek minősülő zárt és szabadtéri munkahelyeken (lád fent) a munkáltató köteles:

  • a munkaidő részeként óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbe iktatni,
  • a munkavállalók részére +50 °C hőmérsékletű teát kell kiszolgáltatni. A tea ízesítéséhez a cukrot, illetve édesítőszert kell biztosítani.
  • A védőital és a tea elfogyasztásához legalább a dolgozók létszámát elérő mennyiségben, személyenként és egyéni használatra kiadott ivópoharakról kell gondoskodni. A védőital, valamint a tea készítése, tárolása, kiszolgálása a közegészségügyi követelmények betartása mellett történhet.

Kiemelt kockázatot jelent a telepített és kiegészítő fűtőberendezések nem rendeltetésszerű és előírásoktól eltérő üzemeltetése! A berendezések üzemeltetése során a biztonsági szabályokat minden esetben be kell tartani!

Nem utolsó sorban kiemelten fontos a munkavállalók oktatása, tájékoztatása, a hideg munkakörnyezetben végzett munka veszélyeiről, és a klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzésére tett munkáltatói intézkedésekről!