MUNKAVÉGZÉS HŐSÉGRIADÓ ESETÉN

Ismét itt a nyár, s bár sokan örülnek a jóidőnek, a rendkívüli melegben történő munkavégzés veszélyeket is jelent a munkavállalók számára.

A hőség hatására csökken a reakcióidő, az összpontosítási képesség, az izzadás következtében nedvessé válik a test, a kéz; ezek mind növelik a baleset bekövetkeztének kockázatát. Csökkenhet a teljesítő képesség a szellemi munkakörökben, a fizikai munkakörökben pedig a hőártalmak kialakulásának kockázata növekszik meg. A szabadban végzett fizikai munka pedig egyenesen kiemelt egészségi és biztonsági kockázatot jelent az emberi szervezet számára.

A munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit!

A részletes munkavédelmi szabályokat – többek között – a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II.8.) SzCsM-EüM rendelet rögzíti, mely előírásokat tartalmaz a munkahely klímájára is:

A munkaterületeket befogadó helyiségek hőmérsékletének a munkavégzés teljes időtartama alatt, az emberi szervezet számára megfelelőnek kell lennie, figyelembe véve a munka jellegét és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelését.

Meleg évszakban, zárt téri munkahelyeken, a végzett munka jellegétől a munka nehézségi fokát jellemző munkaenergia-forgalmat figyelembe véve, álló munkánál 1 m magasságban, ülő munkánál 0,5 m magasságban az alábbi klímatényezők biztosítandók:

  • Szellemi munka esetén 21-24 °C, könnyű fizikai munka esetén 19-21 °C; közepesen nehéz fizikai munka esetén 17-19 °C; míg nehéz fizikai munka esetén 15- 17 °C munkahelyi léghőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára.

Amennyiben a léghőmérséklet-intervallum nem valósítható meg, az effektív, illetve korrigált effektív hőmérsékletet (klímaindex) kell figyelembe venni!

Tekintettel arra, hogy a munkahelyi meleg klímakörnyezet is a dolgozókat érő megterhelések körébe tartozik, erre vonatkozóan is el kell végezni a munkáltatónak a kockázatértékelést, és megelőző

intézkedéseket kell hozni a munkavállalók egészségvédelme érdekében.

A munkahely akkor minősül melegnek, ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket meghaladja, vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25°C-ot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta.

Amennyiben megállapítható, hogy a munkahelyi klíma zárt téri munkahelyen a 24 °C (K)EH értéket meghaladja, a munkavállalók egészségének megóvása érdekében szervezési intézkedéseket kell tenni:

  • a munkaidő részeként óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbe iktatni,
  • a munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránkként védőitalt (14-16 °C-os ivóvíz) kell biztosítani.

Az előírt pihenőidőre vonatkozó szabályok

A munkavállaló munkavégzési kötelezettsége a jogszabályba kötelezően előírt pihenőidő miatt szünetel, erre tekintette a pihenőidő időtartamával munkavégzési kötelezettsége nem hosszabbodik meg. Az elrendelt pihenőidő a munkaidő része, a munkavállaló tehát a kötelező pihenőidő miatt kiesett munkaidő ledolgozására csak rendkívüli munkavégzés keretében kötelezhető!

Szabadban végzett fizikai munka

 A szabadban történő munkavégzés során különös gondot kell fordítani a hőártalmak és a balesetveszélyes helyzetek elkerülésére:

  • A munkavégzés jellegének és a munkakörülményeknek megfelelő műszaki megoldásokkal, munkaszervezéssel, egyéni védelemmel, védőitallal gondoskodni kell a munkavállalók időjárás elleni védelméről.
  • A munkát úgy kell megszervezni, hogy a dolgozó felváltva, rövid ideig tartózkodjanak a tűző napon, illetve a napsugárzás és a hőterhelés szempontjából kritikusnak tekinthető napszakban (11-15 óra között) lehetőség szerint hűvösebb, árnyékos munkahelyen folyjon a munka (pl. sátorlap, ponyva alkalmazásával).
  • Ivóvíz, védőital biztosítása és rendszeres fogyasztása!